sobota, 15 czerwiec 2024 20:19

Ogólnopolska Akcja "Niedrożność dróg oddechowych - Ratujemy i uczymy ratować"

Ogólnopolska Akcja
"Niedrożność dróg oddechowych - Ratujemy i uczymy ratować"


Z inicjatywy Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Konsultantów Wojewódzkich w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek Pediatrycznych oraz Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie zachęcamy członków PSPP do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Akcji "Niedrożność dróg oddechowych - Ratujemy i uczymy ratować".
Celem akcji jest przeszkolenie jak największej liczby rodziców/opiekunów przebywających z dziećmi w szpitalu z zakresu udzielania pierwszej pomocy w przypadku niedrożności dróg oddechowych u dzieci i osób dorosłych.
Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji 2021 zawierają osobny rozdział na temat znaczenia edukacji dla systemu ratownictwa. Udzielenie pierwszej pomocy jest kluczowe dla przeżycia poszkodowanego. To świadkowie zdarzenia są pierwszymi osobami na miejscu zdarzenia i to od nich zależy inicjacja łańcucha przeżycia.
Podjęcie kluczowej decyzji w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od stanu wiedzy i umiejętności osoby udzielającej pierwszej pomocy. Często w grę wchodzi stres, obawy i brak oswojenia z sytuacją.
Zdobycie umiejętności w zakresie resuscytacji i udzielania pierwszej pomocy zwiększa chęć oraz gotowość do podjęcia działań, a nauczanie rozłożone w czasie i regularne, krótkie szkolenia przypominające, zwiększają poziom kompetencji i wpływają na utrzymanie umiejętności w zakresie resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Sprawiają też, że takie osoby odczuwają mniejszy lęk przed podjęciem działań i są bardziej skłonne do wychodzenia z inicjatywą.
Dodatkowe informacje mogą uzyskać Państwo u Konsultantów Wojewódzkich w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego. Wykaz konsultantów znajduje się na stronie Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w zakładce Informacje.
Serdecznie zapraszamy do współpracy.

 

Zarząd
Polskiego Stowarzyszenia
Pielęgniarek Pediatrycznych

Wyświetlony 245 razy Ostatnio aktualizowany: niedziela, 16 czerwiec 2024 10:25