Ogólnopolska Konferencja „Pielęgniarstwo Pediatryczne – Nowe Wyzwania"
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych
W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Ostródzie odbyła się interdyscyplinarna
IX Ogólnopolska Konferencja „Pediatria i Pielęgniarstwo Pediatryczne – Nowe Wyzwania”.
Organizatorami konferencji był Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie. Kierownikiem naukowym konferencji była dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego. W wydarzeniu tym wzięły udział: pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, logopedzi oraz dietetycy, łącznie 180 osób.
Konferencję otworzyła dr n. med. i n. o zdr. Ewa Romankiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych, która powitała wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników konferencji. Wykład inauguracyjny pt. „ Szczepienia ochronne wczoraj i dziś. Czy jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań?” wygłosiła dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek.
Pierwszą sesję prowadziły mgr piel. Agnieszka Pawełko oraz mgr piel. Ewa Kostrz. W tej sesji przedstawiono interdyscyplinarną opiekę nad pacjentem przy całkowitej rekonstrukcji małżowiny usznej. Kolejny wykład dotyczył zastosowania krioanalgezji w leczeniu wad klatki piersiowej u dzieci, opieki pooperacyjna nad pacjentem. W dalszej kolejności poruszono zagadnienia związane z zaburzenia depresyjnymi u pacjentów z wadami twarzoczaszki. Pierwszą sesje zakończono wykładem dotyczącym wpływu przygotowania pacjenta na efektywność pracy zespołu anestezjologicznego .
Drugą sesję prowadziły dr n. o zdr. Marta Lewicka i mgr piel. Agnieszka Mostek. Wykłady dotyczyły zagadnień związanych z zastosowaniem pompy insulinowej u wcześniaków, transkulturowości, małogłowia - zasad rozpoznawania oraz problemami dzieci z chorobą nowotworową.
Po zakończeniu tej sesji odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych oraz spotkanie Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Konsultantami Wojewódzkimi.
Trzecią sesje moderowały Prof. ucz. dr. hab. Anna Lewandowska i dr n. o zdr. Urszula Chrzanowska. Podczas tej sesji omawiano między innymi zagadnienia związane z komunikacją na linii pielęgniarka – rodzice dziecka, problemy diagnostyczno-terapeutycznych u dziecka z przewlekłym zapaleniem wielostawowym oraz opiece pielęgniarskiej nad pacjentem po przebytym autoimmunologicznym zapaleniu mózgu i rdzenia kręgowego. Ostatnimi poruszanymi tematami podczas pierwszego dnia trwania konferencji była niebinarność seksualna dzieci oraz problemy w komunikacji z nastolatkami.
Drugiego dnia konferencji czwartą sesje poprowadziły dr n. med. i n. o zdr. Elżbieta Dróżdż- Kubicka. Podczas tej sesji prelegenci przedstawili zmiany w diabetologii dziecięcej na przestrzeni ostatnich 25 lat, ocenę stanu odżywiania pacjentów z chorobami rzadkimi na przykładzie młodzieży zakwalifikowanej do zabiegu dwuszczękowego. Na zakończenie tej sesji przedstawiono wyniki oceny poprawy jakości życia pacjentów chorych na mukowiscydozę objętych programem leczenia przyczynowego Kaftrio i Kalydeco”.
Drugiego dnia przeprowadzono również warsztaty związane z żywieniem dojelitowym dzieci, kolejne dotyczyły zapobiegania bólom kręgosłupa w pracy i na co dzień oraz samorealizacji personelu medycznego.
Równolegle podczas trwania konferencji odbywała się sesja plakatowa na której przedstawiono następujące tematy:
- Od asymetrii do skoliozy,
- Opieka pielęgniarska nad dzieckiem z zespołem Nijmegen,
- Cukrzyca na przestrzeni lat. Nowoczesne metody leczenia cukrzycy typu I,
- Poziom wiedzy kobiet ciężarnych na temat zasad profilaktyki Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej,
- Analiza hospitalizacji z powodu zatrucia środkami psychoaktywnymi w latach 2019-2023 na poziomie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla Dzieci,
- Powikłania po chemioterapii.
Przejdź do galerii zdjęć
Choroby rzadkie to choroby zagrażające życiu lub powodujące przewlekłą niepełnosprawność, występujące z częstością 1 na 2000 osób lub rzadziej. Mają pewne cechy wspólne: ciężki i zazwyczaj przewlekły przebieg oraz ograniczone, lub nawet ich brak, możliwości wyleczenia. Do chorób rzadkich zaliczane są zespoły charakteryzujące się dużymi zaburzeniami w obrębie wzrostu kości twarzoczaszki, takie jak zespoły Treacher Collinsa, Pierre Robina i Goldenhara. Z myślą o rodzicach/ opiekunach dzieci, które cierpią na zespoły Treacher Collinsa, Pierre Robina i Goldenhara, zorganizowano 13.10.2023 roku w WSSD
I Ogólnopolską Konferencję Dla Rodziców i Dzieci z Dysostozami. Organizatorami konferencji była Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży w WSSD Olsztyn oraz Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych
Celem konferencji była integracja środowiska pacjentów i ich rodzin z w/w schorzeniami oraz spotkanie ze specjalistami zajmującymi się kompleksowym leczeniem oraz pielęgnacją. Gości powitała dyrektor WSSD dr n. med. Krystyna Piskorz - Ogórek, następnie zaprezentowano następujące zagadnienia:
-
Kompleksowe leczenie dysostoz twarzowych - dr n. med. Krzysztof Dowgierd, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci dysostozami i ich wpływ na rozwój psychoruchowy - prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Wyzwania dla lekarza i pacjenta w przebiegu rekonstrukcji małżowiny usznej - lek. Łukasz Banasiak, specjalista chirurgii plastycznej z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Czy rozwój krótkowzroczności w zespole Sicklera można zahamować? dr n. med. Maria Szwajkowska, ordynator Oddziału Okulistyki, Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Implanty zakotwiczone w kości Baha - lek. Cezary Łuszcz, foniatra Oddziału Otolaryngologii, Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Żywienie jako element profilaktyki i leczenia chorób dietozależnych - dr inż. Anna Hinburg, mgr Monika Szostek -dietetycy kliniczni
-
O co chodzi z pielęgnacją ran po zabiegach operacyjnych? Czy założenie rurki tracheostomijnej to koniec, czy początek procesu zdrowienia? - dr n. med. i n. o zdr. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Współpraca rodzica i logopedy - mgr Joanna Chabowska, neurologopeda, logopeda wczesnej interwencji, współpracownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży
-
Dodatkowym atutem konferencji było spotkanie się dzieci z podobnymi do siebie innymi dziećmi. Zazwyczaj w swoim środowisku są wyjątkowe przez występujące u nich wady w obrębie twarzy. Na konferencji miały szansę pobyć oraz pobawić się ze sobą- o to zadbała przyszpitalna szkoła.
Koordynatorem spotkania była dr n. med. i n. o zdr. Małgorzata Roman, pielęgniarka oddziałowa Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych
Przewodnicząca Komisji ds. Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Neonatologicznego
Po raz ósmy w dniach 19-20 czerwca 2023 roku w Ostródzie odbyła się interdyscyplinarna VIII Ogólnopolska Konferencja „Pediatria i Pielęgniarstwo Pediatryczne – Nowe Wyzwania”. Wzięło w niej udział 170 osób w tym pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, logopedzi oraz dietetycy. Organizatorami konferencji był Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie. Kierownikiem naukowym konferencji była dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Konferencję otworzyła dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych, która powitała wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników konferencji. Wykład inauguracyjny pt. „Technologie innowacyjne w ochronie zdrowia to przyszłość czy teraźniejszość?” wygłosiła dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek.
Pierwszą sesję prowadziła mgr piel. Agnieszka Pawełko oraz mgr piel. Ewa Kostrz. W tej sesji prelegenci przedstawili interdyscyplinarną opiekę nad pacjentem z rozszczepem wargi i / lub podniebienia. W dalszej kolejności poruszono zagadnienia związane z powikłaniami ospy wietrznej – jak zapobiegać leczyć i pielęgnować ze szczególną uwagą podkreślając jak ważna jest profilaktyka a w tym również szczepienia przeciwko ospie. Kolejny wykład dotyczył leczenia i pielęgnacji dzieci z porażeniem nerwu twarzowego (n. VII) doświadczenia własne”. Sesję zakończono tematem dotyczącym aerozoloterapii w chorobach układu oddechowego u dzieci.
Drugą sesję prowadził dr n. o zdr. Urszula Chrzanowska i mgr piel Agnieszka Mostek. Dotyczyła ona zagadnień związanych z interdyscyplinarną opieką nad noworodkiem.
Trzecia sesja prowadzona przez dr n. med. Alicję Przybysz i mgr piel. Halinę Gmaj-Budziarek dotyczyła między innymi odżywiania dzieci i młodzieży oraz zaburzeń z nim związanych.
Równolegle podczas trwania konferencji odbywała się sesja plakatowa na której przedstawiono następujące tematy:
1. Guzy mózgu u dzieci objawy, diagnostyka, leczenie.
2. Obsługa i pielęgnacja długoterminowych dostępów naczyniowych typu Broviac i Vascu-port.
3. Badania przesiewowe u noworodków.
4. Naturalne i sztuczne środki odurzające.
5. Wady postawy-profilaktyka.
6. Jakość życia młodzieży leczonej z powodu klatki piersiowej metodą Nussa.
Po zakończeniu pierwszego dnia wykładów odbył się Walne Sprawozdawcze Zebranie
członków Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych oraz spotkanie Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Konsultantami Wojewódzkimi.
W drugim dniu konferencji odbyła się IV sesja prowadzona przez mgr piel. Krystynę Gębuś-Ginter oraz dr n. o zdr. Ewę Romankiewicz. Wystąpienia poświęcone były między innymi: zaburzeniom pracy układu moczowego, monitorowania i obiektywizacji oceny dolegliwości bólowych u pacjentów pediatrycznych, białaczki niemowlęcej oraz adaptacji skali Caring Nurse-Patient Interaction Short Scale ( CNPI-23) do warunków polskich.
Po wykładach odbyły się warsztaty na temat cewnikowania wkłuć obwodowych z uwzględnieniem cewników pośrednich tzw. Midline pod osłoną USG oraz z resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Po raz kolejny konferencja była nie tylko okazją do podniesienia swojej wiedzy zawodowej, zdobycia nowych doświadczeń, służyła również integracji środowiska medycznego z całego kraju.
Przejdź do galerii zdjęć
Po raz siódmy w dniach 20- 21 czerwca 2022 roku, po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19 w Ostródzie 151 osób w tym pielęgniarki pediatryczne, lekarze, fizjoterapeuci oraz dietetycy z całej Polski wzięło udział w VII Ogólnopolskiej Konferencji „Pielęgniarstwo Pediatryczne – Nowe Wyzwania”.
Organizatorami konferencji był Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z Siedzibą w Olsztynie. Kierownikiem naukowym konferencji była dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Konferencję otworzyła dr n. o zdr. Elżbieta Dróżdż – Kubicka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych, która powitała wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników konferencji. Wykład inauguracyjny pt. „Wielowymiarowość pielęgniarstwa pediatrycznego we współczesnej opiece zdrowotnej” wygłosiła dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek. Pierwszą sesję prowadziła dr hab. n. med. prof. UWM Elżbietę Jarocką-Cyrte i dr n. med. Krystynę Piskorz-Ogórek. W tej sesji prelegenci przedstawili tematy związane z leczeniem i pielęgnacją pacjenta z rdzeniowym zanikiem mięśni , aspektami klinicznymi i praktycznymi profilowania metabolicznego u pacjentów z chorobami neurogenetycznymi. W dalszej kolejności poruszono zagadnienia związane problemami w opiece nad dzieckiem po amputacji kończyn, przeszczepach skóry, przebytej sepsie, wodogłowiem, plamicą Schönleina -Henocha oraz pielęgnacją pacjenta z Colodion Baby. Kolejni wykładowcy przedstawili prezentacje związane z wyzwaniami w intensywnej terapii noworodka, dietą ketogeną pacjentów z padaczką lekooporną i poszukiwaniom czynników wpływających na wykorzystanie przez pielęgniarki Evidence – Based Nursing w praktyce.
Drugą sesję prowadził prof. dr hab. n. med. Ireneusz M. Kowalski i lek. med. Barbara Chwała. Sesja dotyczyła zagadnień związanych z jakością życia pacjentów po zabiegach ortognatycznych, opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym z uszkodzonym układem nerwowym, rehabilitacją oddechową dzieci, współpracy lekarza i pielęgniarki w procedurze leczenia spastyczności toksyną botulinową oraz ergonomią pracy pielęgniarki. Równolegle podczas trwania konferencji odbywała się sesja plakatowa na której omawiano tematy związane z wczesnym wykrywaniem nowotworów u dzieci, problemami rodziców dzieci z chorobą nowotworową, profilaktyką i leczeniem skrzywienia kręgosłupa, stwardnieniem rozsianym, postępowaniem w niedrożności dróg oddechowych spowodowanej ciałem obcym, autonomiczną dysrefleksją jako stanem zagrożenia życia oraz przedstawiono zakażenie wirusem RSV u dzieci.
Po zakończeniu pierwszego dnia wykładów odbył się Walny Sprawozdawczo-Wyborczy Zjazd członków Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Zebrani udzielili absolutorium odchodzącemu po dwóch kadencjach Zarządowi PSPP. Delegaci wybrali nowy zarząd stowarzyszenia. Na nowego Prezesa PSPP została wybrana dr n. o zdr. Ewa Romankiewicz, w skład zarządu ponadto delegaci wybrali dr n. o zdr. Elżbietę Dróżdż – Kubicką (Wiceprezes Zarządu), dr n. o zdr. Dorotę Kosiorek (Sekretarz), mgr piel. Dorotę Szmyt (Skarbnik) oraz mgr. piel. Katarzynę Buczko (Członek Zarządu). Decyzją delegatów siedziba Stowarzyszenia będzie funkcjonowała w Olsztynie. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczysta kolacja w stylu „ Dzieci kwiaty”.
W drugim dniu konferencji odbyła się III sesja prowadzona przez dr o. zdr. Elżbietę Dróżdż – Kubicką dr n. o zdr. Ewę Romankiewicz, wystąpienia poświęcone były zakażeniom szpitalnym oraz problemom wynikającym z epidemii SARS CoV-2. Prelegenci omówili historię zmian standardów w epidemiologii na przestrzeni wieków, działania zespołu do spraw zakażeń szpitalnych w okresie pandemii SARS CoV-2, problemy w opiece nad dzieckiem chorym na cukrzyce w okresie pandemii oraz jaką cenę zapłacą dzieci za pandemię. Następne wystąpienia poświęcone były zespołowi pocowidoowemu PIMS u dzieci w kardiologii oraz różnicowaniu objawów PIMS. Ostatnim poruszanym tematem były szczepienia zalecane u dzieci, które są tak ważne jak szczepienia obowiązkowe. Po raz kolejny konferencja była nie tylko okazją do podniesienia swojej wiedzy zawodowej, zdobycia nowych doświadczeń, lecz też służyła integracji środowiska pielęgniarek pediatrycznych z całego kraju i wymiany doświadczeń.
Do pobrania: Prezentacja mgr V Nowak
Przejdź do galerii zdjęć
Konferencję otworzyła mgr Elżbieta Dróżdż – Kubicka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych oraz mgr Ewa Romankiewicz, Wiceprezes. Wykład inauguracyjny pt. Edukacja zdrowotna pacjentów i opiekunów – czy jest skuteczna i czy nadajemy jej właściwą rangę? wygłosiła dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek.
W pierwszej sesji poruszono tematy związane z pielęgnacją pacjenta po urazach kręgosłupa, opieką okołooperacyjną nad dzieckiem po przeszczepie, opieką nad małym pacjentem ze schorzeniami układu nerwowego oraz oceną jakości życia pacjenta chorego na mukowiscydozę. Sesja ta została prowadzona przez dr n. med. Krystyna Piskorz – Ogórek i mgr Grażynę Piegdoń. Druga sesja prowadzona przez mgr Emilię Kłos – Jasińską oraz mgr Dorotę Milewską omawiała zagadnienia związane z oceną edukacji żywieniowej wśród pacjentów i ich rodziców, opieką nad dzieckiem hospitalizowanym w Oddziale Intensywnej Opieki, samobójstwami dzieci i młodzieży, Triagem w szpitalnej izbie przyjęć oraz hospitalizacją małego pacjenta z chorobą nowotworową. Równolegle w czasie trwania wykładów odbywała się sesja plakatowa, na której prezentowane były rożne podejścia do leczenia i opieki nad chorym dzieckiem. Omawiano na niej tematy związane z oceną jakości życia dzieci i młodzieży z astmą oskrzelową, oceną stanu odżywiania dzieci z mukowiscydozą, obrazem klinicznym, a właściwym rozpoznaniem dzieci z cukrzycą typu I, problemami związanymi z opieką nad chorym dzieckiem na grypę, odrę, ospę wietrzną i boreliozę. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji odbyła się uroczysta kolacja oraz bal w stylu „Lata 20 – Lata 30” najlepsze kreacje uczestników zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez osoby wspierające nasze spotkanie. W drugim dniu konferencji odbyła się III sesja prowadzona przez mgr Elżbietę Dróżdż – Kubicką i mgr Ewę Romankiewicz, która w całości została poświęcona zakażeniom szpitalnym. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli tematy związane z zasadami aseptyki skóry, postępowaniem z założonym dostępem naczyniowym, dezynfekcji ran oraz zapobieganiu zakażeniom bakterią KPC w oddziałach neonatologicznych i pediatrycznych. Wykład zamykający sesję poświęconą zakażeniom szpitalnym pt. Wytyczne postępowania przeciw epidemicznego wygłosiła mgr Izabela Kucharska – Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Na zakończenie konferencji odbyły się warsztaty z zakładania, monitorowania i pielęgnacji wkłuć obwodowych oraz pielęgnacji i monitorowania pacjenta z rurką tracheotomijną. Po raz kolejny konferencja była nie tylko okazją do podniesienia swojej wiedzy zawodowej, zdobycia nowych doświadczeń niezbędnych w coraz to zmieniających się warunkach pracy lecz też służyła integracji środowiska pielęgniarek pediatrycznych z całego kraju i wymiany doświadczeń.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za rekordowy udział w konferencji, podziękowania należą się także patronom wspierającym, którzy włączyli się w organizację konferencji. Mamy nadzieję, że konferencja wyszła naprzeciw oczekiwaniom uczestników, pomogła w uzyskaniu najnowszej wiedzy i umiejętności z zakresu pielęgniarstwa pediatrycznego. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Przejdź do galerii zdjęć
Konferencję otworzyła mgr Elżbieta Dróżdż-Kubicka, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Wykład inauguracyjny na temat wpływu witaminy D na zdrowie człowieka i związanych z tym faktów i mitów wygłosiła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. Pierwsza sesja, prowadzona przez dr n. med. Krystynę Piskorz-Ogórek i mgr Grażynę Piegdoń dotyczyła problemów uzależnień i przemocy u dzieci, zaburzeń psychosomatycznych oraz zagrożeń związanych z pornografią.
Drugą sesję poprowadziły: dr n. o zdr. Urszula Chrzanowska i mgr Mirosława Sokół. Poruszane tematy dotyczyły specjalistycznej opieki pielęgniarskiej potrzebnej pacjentom borykającym się z różnymi schorzeniami, a także zaburzeniom masy ciała u dzieci. Podczas trzeciej sesji, poprowadzonej przez mgr Emilię Kłos-Jasińską i mgr Ewę Romankiewicz, omawiano zasady pielęgnacji dzieci z powikłaniami po chemioterapii oraz zasady obsługi i pielęgnacji zaimportowanego portu żylnego.
Pielęgniarki uczestniczyły również w warsztatach z obsługi zainplantowanego portu naczyniowego, w warsztatach z resuscytacji oddechowo-krążeniowej u noworodka i dziecka, a także w warsztatach ze wspomagania resuscytacji oddechowo-krążeniowej za pomocą defibrylatora. Jak co roku, konferencja była nie tylko okazją do nauki i zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, ale również jej celem była integracja środowiska pielęgniarskiego z całego kraju i wymiana doświadczeń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także firmom, które włączyły się w organizację konferencji, a w przerwach między wykładami zorganizowały quizy i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Mamy nadzieję, że Konferencja wyszła naprzeciw oczekiwaniom uczestników, pomogła im w uzyskaniu najnowszej wiedzy i umiejętności, a także w nawiązaniu nowych kontaktów naukowych i osobistych. Cieszymy się, że konferencja już na stałe wpisała się w kalendarz pielęgniarstwa pediatrycznego.
Przejdź do galerii zdjęć
W konferencji uczestniczyło 141 pielęgniarek z całego kraju oraz 1 pielęgniarka z Australii. W tym roku dominującym tematem była szeroko rozumiana rehabilitacja. Konferencja była podzielona na trzy sesje. I sesję prowadzili: dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek i prof. Ireneusz Kowalski. Ta część poświęcona była m.in. nowoczesnym metodom neurorehabilitacji, która znajduje zastosowanie np. przy urazach głowy, stymulowaniu rozwoju wcześniaków, hydroterapii, hipotermii, uroterapii i leczeniu zaburzeń psychosomatycznych u dzieci. II sesję prowadziły: dr n. o zdrowiu Urszula Chrzanowska i mgr Dorota Milecka. Sesja poświęcona była m.in. nadwaga i otyłość, zaburzenia masy ciała u dzieci, opieka paliatywna, leczenie oparzeń. III sesję prowadziły: mgr Elżbieta Dróżdż-Kubicka i mgr Ewa Romankiewicz. Poświęcona była m.in. zagadnieniom prawnym i odbytemu ćwiczeniu w zakresie wypadku masowego.
Zgodnie z tradycją konferencji podczas jej trwania odbyło się coroczne spotkanie Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Konsultantami Wojewódzkimi. Konferencja to nie tylko nauka, ale też możliwość wymiany doświadczeń i rozwiązań z ośrodków z całego kraju. Podczas konferencji wymieniono doświadczenia, omawiano problemy i zainspirowano nowe wyzwania stojące przed pielęgniarkami pediatrycznymi. Na zakończenie odbył się Walny Sprawozdawczo - Wyborczy Zjazd Członków Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Wybrano nowy Zarząd w składzie: Elżbieta Dróżdż-Kubicka (Prezes), Ewa Romankiewicz (V-ce Prezes), Grażyna Piegdoń (Skarbnik) i Emilia Kłos-Jasińska ( Członek Zarządu).
Materiały po konferencji PSPP w Ostródzie 2017
- Realizacja opieki domowej przez rodziców nad dzieckiem z chorobą nowotworową
Bożena Król - Opieka nad dzieckiem po usunięciu trzeciego migdałka w oddziale otolaryngologii w IPCZD
Rafał Staszewski - Artrogrypoza analiza przypadku
Elżbieta Dróżdż-Kubicka - Główne aspekty opieki nad dzieckiem z zespołem wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji
Ela Piskrzyńska - Uporczywa terapia u dzieci
Agata Januszewska - Rola pielęgniarki operacyjnej w endoskopowym leczeniu odpływów pęcherzowo – moczowodowych
Iwona Szambora - Triage w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym
Katarzyna Młynarska - Wady wrodzone części twarzowej u dzieci
Małgorzata Roman - Ocena nawyków postawy i aktywności ruchowej dzieci w wieku szkolnym z deformacjami kręgosłupa
Paulina Bartnicka
- Współczesne zagrożenia związane z zatruciami substancjami psychoaktywnymi i chemicznymi
Mgr Halina Gmaj-Budziarek, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi - System Triage w praktyce
Mgr Katarzyna Młynarska, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - Struktura czasu pracy pielęgniarek pediatrycznych
Ewa Smoleń, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku, Instytut Medyczny, Zakład Pielęgniarstwa.
Anna Ksykiewicz-Dorota, Katedra i Zakład Zarządzania w Pielęgniarstwie, Wydział Nauk o Zdrowiu, Uniwersytet Medyczny w Lublinie. - Przygotowanie dziecka i rodzica do samoopieki w chorobie trzewnej
dr n. o zdr. Urszula Chrzanowska,Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku - Problemy pielęgnacyjne u dzieci z ciężkim atopowym zapaleniem skóry - Streszczenie
mgr Marzena Danielak, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie - Cukrzyca typu 1 – czy na pewno?
mgr Renata Koczan, Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie - Zintegrowane działania profilaktyczne w walce z zagrożeniami, jakie niesie Internet w XXI wieku
Mgr Emilia Kłos, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego Województwa Wielkopolskiego - Wskaźniki epidemiologiczne i demograficzne – czy stanowią wyzwanie dla pielęgniarstwa pediatrycznego XXI wieku?
Dr n.med. Krystyna Piskorz-Ogórek, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy Olsztyn, Katedra Pielęgniarstwa Wydział Nauk Medycznych UWM w Olsztynie. - Studium indywidualnego przypadku – achondroplazja
mgr Małgorzata Roman, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie - Przygotowanie pacjenta/opiekuna do prowadzenia dializy otrzewnowej w warunkach domowych
Mgr Renata Wiencław, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - Problemy zdrowotne dzieci w wieku szkolnym w klasach I – VI. Doświadczenia własne
mgr Renata Bartnik, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego w Warszawie - Pielęgniarska dokumentacja medyczna – doświadczenia własne
mgr Teresa Pych, Instutut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - Algorytmy działania w przypadku przemocy w rodzinie
Mgr Dorota Tekiela, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach
Przejdź do galerii zdjęć
W konferencji uczestniczyło 150 pielęgniarek z całego kraju, na co dzień sprawujących opiekę nad najmłodszymi pacjentami. Konferencja była podzielona na trzy sesje. Pierwsza sesja prowadzona była przez dr n. med. Krystynę Piskorz – Ogórek oraz mgr Grażynę Piegdoń. Prelegenci skupili się nad szeroko pojętą rehabilitacją dzieci i młodzieży oraz żywieniem, jako element mający wpływ na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży. Sesja druga prowadzona była przez dr n. o zdrowiu Urszulę Chrzanowską wraz z mgr piel. Dorotą Milecką, wystąpienia skupione były na problemach psychologicznych związanych z hospitalizacją najmłodszych pacjentów, jak również opiekunów/rodziców przebywających przy dziecku.
Trzecia sesja poświęcona była tematyce monitorowaniu czynników mających wpływ na występowanie zakażeń w pediatrii oraz szeroko pojętej higieny szpitalnej. Prowadzącymi tą sesję były mgr piel. Dorota Tekiela i mgr piel. Emilia Kłos – Jasińska.
Podczas konferencji wygłoszono piętnaście referatów i wystąpień, po których odbywała się dyskusja i wymiana poglądów. Zgodnie z tradycją konferencji podczas jej trwania odbyło się coroczne spotkanie Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Konsultantami Wojewódzkimi.
Konferencja to nie tylko nauka, ale też możliwość spotkania się z koleżankami z całego kraju. Podczas koleżeńskiego spotkania wieńczącego pierwszy dzień konferencji wymieniono doświadczenia, omawiano problemy i wyzwania stojące przed pielęgniarkami pediatrycznymi. Mamy nadzieję, że konferencja spełniła oczekiwania uczestników, pomogła w nawiązaniu kontaktów naukowych i osobistych oraz dostarczyła nowych inspiracji.
W konferencji uczestniczyło 140 pielęgniarek z całego kraju, na co dzień sprawujących opiekę nad najmłodszymi pacjentami. Konferencja była podzielona na trzy sesje. Pierwsza sesja prowadzona była przez dr n. med. Krystynę Piskorz – Ogórek oraz mgr Grażynę Piegdoń. Podczas tej sesji prelegenci przedstawili problemy związane z nadużywaniem antybiotyków, opieką nad dzieckiem z choroba trzewną oraz prowadzeniem dokumentacji pielęgniarskiej.
Sesja druga prowadzona była przez dr n. o zdrowiu Urszulę Chrzanowską wraz z mgr piel. Teresę Pych, wystąpienia skupione były na problemach wynikających z nadmiernego korzystania z internetu przez młodzież i dzieci, zagrożeniami wynikającymi z zatruć wyniku stosowania substancji psychoaktywnych oraz przedstawiono algorytm postepowania w przypadku wystąpienia przemocy w rodzinie. Trzecia sesja poświęcona była problemom wynikających z pielęgnacji dziecka z atopowym zapaleniem skóry, przygotowaniem pacjenta i opiekuna do prowadzenia dializy w warunkach domowych. Prowadzącymi tą sesję były mgr piel. Halina Gmaj- Budziarek i mgr piel. Emilia Kłos – Jasińska.
Podczas konferencji wygłoszono 14 referatów i wystąpień, po których odbywała się dyskusja i wymiana poglądów.
Konferencja to nie tylko nauka, ale też możliwość spotkania się z koleżankami z całego kraju. Podczas koleżeńskiego spotkania wieńczącego pierwszy dzień konferencji wymieniono doświadczenia, omawiano problemy i wyzwania stojące przed pielęgniarkami pediatrycznymi. Mamy nadzieję, że konferencja spełniła oczekiwania uczestników, pomogła w nawiązaniu kontaktów naukowych i osobistych oraz dostarczyła nowych inspiracji.
W konferencji uczestniczyło 130 pielęgniarek z całego kraju, które na co dzień zajmują się małymi pacjentami. Podczas dwudniowego spotkania odbyły się trzy sesje naukowe na których omówiono problemy w opiece nad dziećmi oraz przedstawiono nowe standardy opieki pielęgniarskiej.
W trakcie konferencji odbyło się Walne Sprawozdawcze Zebranie Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych oraz spotkanie Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pielęgniarstwa Pediatrycznego z Konsultantami Wojewódzkimi.
Konferencja to nie tylko nauka, ale też możliwość wymiany doświadczeń i rozwiązań z ośrodków z całego kraju Mamy nadzieję, że Konferencja wyszła naprzeciw oczekiwaniom uczestników, pomogła im w uzyskaniu najnowszej wiedzy i umiejętności, a także w nawiązaniu nowych kontaktów naukowych i osobistych. Mamy nadzieje, że konferencja na stale wpisze się w kalendarz spotkań pielęgniarek pediatrycznych.
Mgr Dorota Tekiela, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielca
Przejdź do galerii zdjęć