Zakres i zasady działalności statutowej PSPP
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, w oparciu o Statut PSPP z dnia 28.12.2004 roku, zgodnie z ustawą z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Z 2001r., Nr 79, poz. 885 i późniejsze zmiany). Posiada od dnia 12 kwietnia 2005 roku status organizacji pożytku publicznego.
PSPP jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych, którego celem jest wspomaganie opieki nad dzieckiem na całym świecie.
W realizacji swoich celów PSPP opiera się na społecznej (honorowej) pracy członków.
Treść Statutu PSPP uchwalona przez Walne Zebranie Sprawozdawcze z dnia 19 czerwca 2023 roku
§1
Dążąc do podniesienia jakości opieki pediatrycznej powołuje się Stowarzyszenie pod nazwą Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych w skrócie PSPP.
§2
Terenem działania Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. PSPP może być członkiem organizacji międzynarodowych.
§3
Siedzibą Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych jest miasto Olsztyn.
§4
PSPP działa na podstawie obowiązującego prawa o Stowarzyszeniach.
§5
Celem Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych jest:
- 1. Prowadzenie działalności naukowej w zakresie pielęgniarstwa pediatrycznego.
- 2. Współdziałanie w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych członków PSPP.
- 3. Dbanie o wysoką etykę zawodową pielęgniarek.
- 4. Szerzenie wiadomości z zakresu pielęgniarstwa pediatrycznego.
- 5. Współdziałanie w organizowaniu opieki zdrowotnej w zakresie tworzenia podstaw nowoczesnego pielęgniarstwa pediatrycznego.
§6
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych osiąga swoje cele poprzez:
- 1. Organizowanie konferencji, zjazdów, zebrań naukowych i innych form propagowania wiedzy fachowej.
- 2. Udział członków w różnych formach edukacji zawodowej.
- 3. Publikowanie prac naukowych za pośrednictwem istniejących wydawnictw.
- 4. Uczestniczenie przedstawicieli stowarzyszenia w składach komisji egzaminacyjnych, egzaminach kwalifikacyjnych i specjalistycznych dla pielęgniarek.
- 5. Udział Zarządu w kształtowaniu programów edukacji zawodowej dla pielęgniarstwa pediatrycznego.
- 6. Współpracę ze stowarzyszeniami naukowymi, środowiskiem naukowym, instytucjami i organizacjami społecznymi oraz samorządem pielęgniarek i położnych na rzecz rozwoju nauk pielęgniarskich.
- 7. Organizowanie konferencji, spotkań edukacyjnych dla rodziców i dzieci o tematyce poświęconej zdrowiu.
- 8. Współdziałanie z organizacjami samorządowymi i organami administracji państwowej w zakresie uzyskania pomocy i wsparcia dla działań pielęgniarek pediatrycznych na rzecz dzieci.
- 9. Pozyskiwanie firm wspierających działania statutowe PSPP.
- 10. Współpracę z fundacjami i organizacjami mającymi na celu gromadzenie funduszy służących rozwojowi nauki z zakresu pielęgniarstwa pediatrycznego.
§7
W realizacji swoich celów PSPP opiera się na społecznej (honorowej) pracy członków. Ma jednak prawo zatrudniać pracowników do prowadzenia prac PSPP.
§ 8
Członek PSPP może być członkiem:
- 1. zwyczajnym,
- 2. honorowym,
- 3. wspierającym,
- 4. korespondentem.
§ 9
Członkiem zwyczajnym PSPP może być pielęgniarka, posiadająca obywatelstwo polskie, która złoży pisemną deklarację członkowską.
§ 10
Członków zwyczajnych przyjmuje Zarząd.
§ 11
Członek zwyczajny ma prawo do:
- 1. Brania udziału w Zwyczajnych i Nadzwyczajnych Zebraniach członków osobiście lub poprzez pełnomocnika, któremu umocowania członek udziela na piśmie także w zakresie wykonywania biernego i czynnego prawa wyborczego.
- 2. Korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz PSPP.
- 3. Udziału w zebraniach, konferencjach, zjazdach naukowych, odczytach i innych działaniach organizowanych przez PSPP.
- 4. Zgłaszania wniosków i postulatów w sprawach dotyczących działalności PSPP.
- 5. Uzyskania pomocy rzeczowej, organizacyjnej i finansowej PSPP w pracach realizowanych zgodnie z postanowieniami Statutu, a w szczególności w zakresie prowadzenia działalności naukowej, szkoleniowej oraz organizacyjnej w opiece zdrowotnej.
- 6. Uzyskania pomocy władz PSPP w zakresie publikacji prac naukowych oraz w nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi organizacjami o podobnych celach działania w kraju i za granicą.
§ 12
Członek zwyczajny jest zobowiązany do:
- 1. Przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał PSPP.
- 2. Aktywnego udziału w realizacji celów statutowych.
- 3. Regularnego opłacania składek członkowskich w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie Członków.
§ 13
Członkostwo zwyczajne ustaje na skutek:
- 1. Dobrowolnego wystąpienia członka, zgłoszonego na piśmie Zarządowi.
- 2. Skreślenia przez Zarząd z powodu zalegania z opłatą składek członkowskich za okres dwóch lat; członkowi skreślonemu przysługuje prawo odwołania do Walnego Zebrania Członków.
- 3. Wykluczenia przez Walne Zebranie za działalność na szkodę PSPP lub w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądowym na karę pozbawienia praw publicznych lub w stosunku do której orzekł karę Naczelny Sąd PiP.
- 4. Śmierci Członka.
§ 14
- 1. Członkostwo honorowe nadaje Walne Zgromadzenie Członków osobom szczególnie zasłużonym dla PSPP na wniosek Zarządu. Członkowie honorowi otrzymują dyplomy członkowskie i odznaki oraz są wpisywani do Księgi Członków Honorowych, którą prowadzi Zarząd.
- 2. Członek honorowy korzysta ze wszystkich praw członkowskich poza czynnym i biernym prawem wyborczym.
- 3. Członek honorowy jest zwolniony z obowiązku opłacania składek członkowskich.
- 4. Członek honorowy jest zapraszany na wszystkie Walne Zebrania Członków, na uroczystości PSPP oraz ma prawo występować do władz PSPP z inicjatywami i wnioskami dotyczącymi jego działalności.
- 5. Członek Honorowy jest zobowiązany do przestrzegania Statutu PSPP.
§ 15
- 1. Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub osoba prawna, zainteresowana działalnością statutową PSPP, która zadeklaruje składkę członkowską i zostanie przyjęta przez Zarząd na podstawie pisemnej deklaracji.
- 2. Członkowie wspierający korzystają ze wszystkich praw przysługujących członkom zwyczajnym, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego do władz PSPP.
- 3. Członek wspierający, będący osobą prawną działa w PSPP przez swojego przedstawiciela.
- 4. Osoba prawna może być jedynie wspierającym członkiem PSPP.
§ 16
Do obowiązków członków wspierających należy:
- 1. Udzielanie PSPP pomocy, zwłaszcza finansowej w realizacji jego celów statutowych,
- 2. Regularne opłacanie składek członkowskich,
- 3. Przestrzeganie postanowień Statutu oraz uchwał władz PSPP.
§ 17
Utrata członkostwa wspierającego następuje na skutek:
- 1. Dobrowolnego wystąpienia członka zgłoszonego na piśmie Zarządowi PSPP,
- 2. Skreślenia przez Zarząd z listy członków z powodu niewypełniania obowiązków członkowskich.
§ 18
Od uchwały Zarządu o odmowie przyjęcia do PSPP oraz o skreśleniu członka Stowarzyszenia przysługuje odwołanie do najbliższego Walnego Zebrania Członków.
Do czasu rozpatrzenia odwołania skreślony członek zostaje zawieszony w prawach członkowskich. Uchwała Walnego Zebrania Członków o skreśleniu członka jest ostateczna.
§ 19
- 1. Cudzoziemcy, popierający cele PSPP i aktywnie współpracujący z PSPP, mogą wstępować do PSPP w charakterze członka korespondenta.
- 2. Członka korespondenta przyjmuje Zarząd PSPP po uzyskaniu zgody osoby zainteresowanej.
- 3. Członek korespondent ma wszystkie prawa, jakie przysługują członkom wspierającym z wyłączeniem czynnego i biernego prawa wyborczego.
§ 20
PSPP może należeć do organizacji międzynarodowych, których cele i działalność są zbieżne z celami działalności PSPP.
§ 21
Władzami PSPP są:
1. Walne Zebranie Członków2. Zarząd
3. Komisja Rewizyjna
§ 22
1. Kadencja władz PSPP trwa cztery lata. Wybór władz PSPP odbywa się w głosowaniu tajnym.2. Członkowie władz PSPP pełnią swe funkcje honorowo.
3. Członek PSPP może być wybrany do jego władz tylko przez trzy następujące po sobie kadencje, a funkcję prezesa i skarbnika może pełnić tylko przez dwie po sobie nastepujące kadencje.
4. W razie ustąpienia członka władz PSPP w czasie trwania kadencji – władzom przysługuje prawo kooptacji, jednakże liczba członków dokooptowanych nie może przekraczać 1/3 liczby członków pełniących swoje funkcje z wyboru.
§ 23
1. Najwyższą władzą Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych jest Walne Zebranie Członków zwoływane przez Zarząd.2. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
3. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania – w pierwszym terminie, a bez względu na liczbę obecnych – w drugim terminie.
4. Walnemu Zebraniu Członków przewodniczy wybrany przez to Zebranie w głosowaniu jawnym członek PSPP nie będący członkiem Zarządu lub Komisji Rewizyjnej.
5. O terminie, miejscu i proponowanym porządku Walnego Zebrania Członków, Zarząd PSPP zawiadamia członków na conajmniej 14 dni przed zebraniem.
6. Zarząd zwołuje sprawozdawcze Walne Zebranie Członków raz w roku, a Wyborcze Walne Zebranie Członków raz na cztery lata.
7. Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów w jawnym głosowaniu chyba, że Walne Zebranie Członków uchwali tajne głosowanie w konkretnej sprawie.
8. Głosowania w sprawie wyboru władz PSPP, udzielenia im absolutorium lub odwołania członków tych władz odbywa się w głosowaniu tajnym.
§ 24
Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy:
1. Uchwalanie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej PSPP.
2. Rozpatrywanie i przyjmowanie sprawozdań z działalności Zarządu PSPP i Komisji Rewizyjnej.
3. Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej.
4. Wybór Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
5. Zatwierdzenie regulaminów: obrad Walnego Zebrania Członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
6. Nadawanie i pozbawianie godności członka honorowego na wniosek Zarządu.
7. Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz innych świadczeń.
8. Zatwierdzenie preliminarza wydatków PSPP.
9. Wykluczenie z PSPP członków zwyczajnych w sytuacji określonej w §13 ust. 3 statutu oraz rozpatrywanie odwołań członków zwyczajnych w przypadku ich skreślenia w sytuacji określonej w §13 ust. 2 statutu.
10. Podejmowanie uchwał o dokonanie zmian w statucie PSPP.
11. Podejmowanie uchwał o rozwiązaniu się Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych.
12. Rozpatrywanie i rozstrzyganie innych spraw wniesionych pod obrady Walnego Zebrania Członków.
§ 25
1. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział z prawem do głosowania członkowie zwyczajni i członkowie honorowi.
2. W Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym biorą udział członkowie wspierający, korespondenci oraz osoby zaproszone przez Zarząd.
§ 26
1. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może być zwołane z inicjatywy Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub na wniosek 1/5 ogółu członków uprawionych do głosowania.
2. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków winien zwołać Zarząd w terminie 3 miesięcy od daty zgłoszenia wniosku.
3. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§ 27
Zarząd jest jego najwyższą władzą w okresie pomiędzy Walnymi Zebraniami Członków.
§ 28
W skład Zarządu wchodzą: Prezes, 1 Wiceprezes, Skarbnik, Sekretarz i 1 Członek wybrani w głosowaniu tajnym na Walnym Zebraniu Członków.
§ 29
Do kompetencji Zarządu należy:
1. Reprezentowanie PSPP na zewnątrz i działanie w jego imieniu – 2 członków Zarządu łącznie, w tym Prezes lub Wiceprezes.
2. Kierowanie działalnością PSPP zgodnie z postanowieniami statutu oraz uchwałami Walnego Zebrania Członków.
3. Przygotowanie okresowych planów działalności organizacyjnej i merytorycznej, a także preliminarza wydatków oraz zatwierdzenie rocznego sprawozdania.
4. Składanie Walnemu Zebraniu Członków sprawozdań z działalności Zarządu.
5. Przyjmowanie i skreślanie członków zwyczajnych, wspierających i korespondentów.
6. Występowanie z wnioskami do Walnego Zebrania Członków o nadanie lub pozbawienie członkostwa honorowego.
7. Zarządzanie majątkiem i funduszami PSPP.
8. Udział w opracowywaniu programów specjalizacyjnych edukacji zawodowej, edukacji zdrowotnej dla pielęgniarek.
9. Podejmowanie decyzji zatrudniania pracowników administracyjnych.
10. Powoływanie redakcji czasopism PSPP.
11. Powoływanie komitetów organizacyjnych zjazdów, sympozjów itp.
12. Powoływanie stałych lub doraźnych zespołów pracy programowej lub organizacyjnej.
§ 30
Zarząd na swym pierwszym zebraniu w nowej kadencji wybiera ze swego grona w głosowaniu tajnym 1 Wiceprezesa, Sekretarza i Skarbnika.
§ 31
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.
2. Uchwały Zarządu zapadają większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Zarządu, w tym Prezesa lub Wiceprezesa; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego zebrania, Prezesa lub Wiceprezesa.
3. W posiedzeniach Zarządu bierze udział z głosem doradczym Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub upoważniony przez niego członek tej Komisji, a także inne osoby zaproszone przez Zarząd.
§ 32
Komisja Rewizyjna jest powołana do przeprowadzania co najmniej raz w roku kontroli całokształtu działalności PSPP, w tym także jego działalności finansowej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności.
§ 33
Komisja Rewizyjna składa się z 3 członków wybranych przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym, spośród których Członkowie Komisji Rewizyjnej wybierają w głosowaniu jawnym Przewodniczącego, Zastępcę, Sekretarza.
§ 34
1. Komisja Rewizyjna ma prawo występować do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądać wyjaśnień na piśmie.2. Komisja Rewizyjna przedstawia Walnemu Zgromadzeniu wniosek o udzielenia absolutorium Zarządowi.
§ 35
- W miarę potrzeb w strukturze PSPP mogą być powoływane przez Walne Zgromadzenie Członków komisje i zespoły problemowe.
- Komisjom i zespołom powołanym przez WZCz Zarząd PSPP w terminie ustalonym przez to zebranie nada regulamin organizacyjny.
§ 36
Majątek PSPP Stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 37
Majątek PSPP powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów i ofiarności publicznej.
§ 38
PSPP może otrzymać dotacje według zasad określonych w odrębnych przepisach.
§ 39
Do ważności decyzji i oświadczeń woli dotyczących spraw majątkowych o wartości ponad 10.000,00 złotych (słownie: dziesięć tysięcy złotych) wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu, w tym Prezesa, lub Wiceprezesa i Skarbnika.
§ 40
1. Uchwałę o zmianie Statutu podejmuje Walne Zebranie Członków w głosowaniu jawnym większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania.
2. Uchwałę o rozwiązaniu się PSPP i jego likwidacji podejmie zwyczajne lub nadzwyczajne Walne Zebranie Członków, większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania.
3. Likwidatorami PSPP są członkowie jego ostatniego Zarządu.
4. Majątek zlikwidowanego PSPP przeznacza się na cel określony w uchwale likwidacyjnej Walnego Zebrania Członków.
§ 41
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych jest organizacją pożytku publicznego, stosownie do zapisów art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873, z późniejszymi zmianami), działającą w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 przywołanej ustawy i spełnia łącznie następujące wymagania:
1. Prowadzi działalność statutową na rzecz ogółu społeczności w zakresie ochrony i promocji zdrowia.2. Działalność, o której mowa w pkt. 1, jest wyłączną statutową działalnością PSPP.
3. PSPP nie prowadzi działalności gospodarczej.
4. Cały dochód PSPP przeznaczony jest na działalność statutową.
5. Posiada kolegialny organ kontroli i nadzoru, odrębny od organu zarządzającego i nie podlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej i nadzoru, przy czym jego członkowie:
- nie są członkami organu zarządzającego, ani nie pozostają z nimi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej,
- mogą otrzymywać, z tytułu pełnienia funkcji w tym organie, zwrot kosztów lub wynagrodzenia w wysokości nie wyższej niż określono w art. 8 pkt 8 ustawy z dnia r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (Dz. U. Nr 26 poz. 306, z późniejszymi zmianami).
- udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem PSPP, w stosunku do jego członków, członków organów (bądź pracowników) oraz osób, z którymi pozostają oni w związku małżeńskim, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywania majątku PSPP na rzecz ich członków, członków organów (bądź pracowników) oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywania majątku na rzecz ich członków, członków organów (bądź pracowników) oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich,
- zakupu na szczególnych zasadach towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą ich członkowie, członkowie organów (bądź pracownicy) oraz ich osoby bliskie.